MC7447AVS1167NB
- Manufacturer Part Number:
- MC7447AVS1167NB
- Manufacturer/Brand:
- NXP Semiconductors
- Part of Description:
- IC MPU MPC74XX 1.167GHZ 360LGA
- Manufacturer :
- NXP Semiconductors
- Product Category :
- Microprocessors
- Co-Processors/DSP :
- Multimedia; SIMD
- Core Processor :
- PowerPC G4
- Display & Interface Controllers :
- Ethernet :
- Graphics Acceleration :
- No
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Cores/Bus Width :
- 1 Core, 32-Bit
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 105°C (TA)
- Package / Case :
- 360-CLGA, FCCLGA
- Product Status :
- Obsolete
- RAM Controllers :
- SATA :
- Security Features :
- Speed :
- 1.167GHZ
- Supplier Device Package :
- 360-FCCLGA (25x25)
- USB :
- Voltage - I/O :
- 1.8V, 2.5V