MC68EC030CFE25C
- Manufacturer Part Number:
- MC68EC030CFE25C
- Manufacturer/Brand:
- NXP Semiconductors
- Part of Description:
- IC MPU M680X0 25MHZ 132CQFP
- Manufacturer :
- NXP Semiconductors
- Product Category :
- Microprocessors
- Co-Processors/DSP :
- Core Processor :
- Display & Interface Controllers :
- Ethernet :
- Graphics Acceleration :
- No
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Cores/Bus Width :
- 1 Core, 32-Bit
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- 132-BCQFP
- Product Status :
- Obsolete
- RAM Controllers :
- SATA :
- Security Features :
- Speed :
- 25MHz
- Supplier Device Package :
- 132-CQFP (24x24)
- USB :
- Voltage - I/O :
- 5.0V