MC8640DTVU1067NC
- Manufacturer Part Number:
- MC8640DTVU1067NC
- Manufacturer/Brand:
- NXP Semiconductors
- Part of Description:
- IC MPU MPC86XX 1.067GHZ 1023BGA
- Manufacturer :
- NXP Semiconductors
- Product Category :
- Microprocessors
- Co-Processors/DSP :
- Core Processor :
- PowerPC e600
- Display & Interface Controllers :
- Ethernet :
- 10/100/1000Mbps (4)
- Graphics Acceleration :
- No
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Cores/Bus Width :
- 2 Core, 32-Bit
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C (TA)
- Package / Case :
- 1023-BBGA, FCBGA
- Product Status :
- Obsolete
- RAM Controllers :
- DDR, DDR2
- SATA :
- Security Features :
- Speed :
- 1.067GHz
- Supplier Device Package :
- 1023-FCCBGA (33x33)
- USB :
- Voltage - I/O :
- 1.8V, 2.5V, 3.3V