MC68020FE20E
Manufacturer Part Number:
MC68020FE20E
Manufacturer/Brand:
NXP Semiconductors
Part of Description:
IC MPU M680X0 20MHZ 132CQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Core Processor :
68020
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
Graphics Acceleration :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
132-BCQFP
Product Status :
Obsolete
RAM Controllers :
SATA :
Security Features :
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
132-CQFP (24x24)
USB :
Voltage - I/O :
5.0V