MPC8540PX667LC
- Manufacturer Part Number:
- MPC8540PX667LC
- Manufacturer/Brand:
- NXP Semiconductors
- Part of Description:
- IC MPU MPC85XX 667MHZ 783FCBGA
- Manufacturer :
- NXP Semiconductors
- Core Processor :
- PowerPC e500
- Display & Interface Controllers :
- Ethernet :
- 10/100Mbps (1), 10/100/1000Mbps (2)
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 105°C (TA)
- Package / Case :
- 783-BFBGA, FCBGA
- Product Status :
- Obsolete
- RAM Controllers :
- DDR, SDRAM
- Speed :
- 667MHz
- Supplier Device Package :
- 783-FCPBGA (29x29)
- USB :
- Voltage - I/O :
- 2.5V, 3.3V