MPC603RRX300LC
- Manufacturer Part Number:
- MPC603RRX300LC
- Manufacturer/Brand:
- NXP Semiconductors
- Part of Description:
- IC MPU MPC6XX 300MHZ 255FCCBGA
- Manufacturer :
- NXP Semiconductors
- Product Category :
- Microprocessors
- Co-Processors/DSP :
- Core Processor :
- PowerPC 603e
- Display & Interface Controllers :
- Ethernet :
- Graphics Acceleration :
- No
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Cores/Bus Width :
- 1 Core, 32-Bit
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 105°C (TA)
- Package / Case :
- 255-BCBGA, FCCBGA
- Product Status :
- Obsolete
- RAM Controllers :
- SATA :
- Security Features :
- Speed :
- 300MHz
- Supplier Device Package :
- 255-FCCBGA (21x21)
- USB :
- Voltage - I/O :
- 3.3V