PCX7457VGU933NC
- Manufacturer Part Number:
- PCX7457VGU933NC
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- IC MPU POWERPC G4 933MHZ 360CBGA
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Microprocessors
- Co-Processors/DSP :
- Core Processor :
- PowerPC G4
- Display & Interface Controllers :
- Ethernet :
- Graphics Acceleration :
- No
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Cores/Bus Width :
- 1 Core, 32-Bit
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 110°C (TJ)
- Package / Case :
- 360-BCBGA
- Product Status :
- Obsolete
- RAM Controllers :
- SATA :
- Security Features :
- Speed :
- 933MHz
- Supplier Device Package :
- 360-HiTCE-CBGA (25x25)
- USB :
- Voltage - I/O :
- 1.8V, 2.5V