EP7312-CR-90
- Manufacturer Part Number:
- EP7312-CR-90
- Manufacturer/Brand:
- Cirrus Logic
- Part of Description:
- IC MPU EP7 90MHZ 204TFBGA
- Manufacturer :
- Cirrus Logic
- Product Category :
- Microprocessors
- Co-Processors/DSP :
- Core Processor :
- ARM7TDMI
- Display & Interface Controllers :
- Keypad, LCD, Touchscreen
- Ethernet :
- Graphics Acceleration :
- No
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Cores/Bus Width :
- 1 Core, 32-Bit
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C (TA)
- Package / Case :
- 204-TFBGA
- Product Status :
- Obsolete
- RAM Controllers :
- SDRAM
- SATA :
- Security Features :
- Hardware ID
- Speed :
- 90MHz
- Supplier Device Package :
- 204-TFBGA (13x13)
- USB :
- Voltage - I/O :
- 2.5V, 2.7V, 3.0V, 3.3V