TSXPC860SRVZQU66D
- Manufacturer Part Number:
- TSXPC860SRVZQU66D
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- IC MPU POWERPC 66MHZ 357BGA
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Microprocessors
- Co-Processors/DSP :
- Communications; CPM
- Core Processor :
- PowerPC
- Display & Interface Controllers :
- Ethernet :
- 10/100Mbps (1)
- Graphics Acceleration :
- No
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Cores/Bus Width :
- 1 Core, 32-Bit
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 110°C (TC)
- Package / Case :
- 357-BBGA
- Product Status :
- Obsolete
- RAM Controllers :
- DRAM
- SATA :
- Security Features :
- Speed :
- 66MHz
- Supplier Device Package :
- 357-PBGA (25x25)
- USB :
- Voltage - I/O :
- 3.3V