MC7447AVS1167NB
Manufacturer Part Number:
MC7447AVS1167NB
Manufacturer/Brand:
Freescale Semiconductor
Part of Description:
RISC MICROPROCESSOR, 32 BIT, POW
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Multimedia; SIMD
Core Processor :
PowerPC G4
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
Graphics Acceleration :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :
0°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
360-CLGA, FCCLGA
Product Status :
Active
RAM Controllers :
SATA :
Security Features :
Speed :
1.167GHZ
Supplier Device Package :
360-FCCLGA (25x25)
USB :
Voltage - I/O :
1.8V, 2.5V