MPC875ZT66
Manufacturer Part Number:
MPC875ZT66
Manufacturer/Brand:
NXP Semiconductors
Part of Description:
RISC MICROPROCESSOR, 32-BIT, 66M
Stock Condition:
77
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM, Security; SEC
Core Processor :
MPC8xx
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
10Mbps (1), 10/100Mbps (2)
Graphics Acceleration :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :
0°C ~ 95°C (TA)
Package / Case :
256-BBGA
Product Status :
Obsolete
RAM Controllers :
DRAM
SATA :
Security Features :
Cryptography
Speed :
66MHz
Supplier Device Package :
256-PBGA (23x23)
USB :
USB 2.0 (1)
Voltage - I/O :
3.3V