MP-1616-1100-30-80
- Manufacturer Part Number:
- MP-1616-1100-30-80
- Manufacturer/Brand:
- Luminus Devices
- Part of Description:
- LED XNOVA WARM WHT 3000K SMD
- Manufacturer :
- Luminus Devices
- Product Category :
- White LED Lighting
- CCT (K) :
- 3000K
- Color :
- White, Warm
- CRI (Color Rendering Index) :
- 80
- Current - Max :
- 200mA
- Current - Test :
- 150mA
- Flux @ 25°C, Current - Test :
- 60lm (Typ)
- Flux @ 85°C, Current - Test :
- Height - Seated (Max) :
- 0.039" (1.00mm)
- Lumens/Watt @ Current - Test :
- 121 lm/W
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Package / Case :
- 0606 (1616 Metric)
- Product Status :
- Not For New Designs
- Size / Dimension :
- 0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
- Supplier Device Package :
- 1616
- Viewing Angle :
- 170°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 3.3V