MC8641DVJ1333JE
Manufacturer Part Number:
MC8641DVJ1333JE
Manufacturer/Brand:
Freescale Semiconductor
Part of Description:
RISC MICROPROCESSOR, 32-BIT, POW
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Core Processor :
PowerPC e600
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
10/100/1000Mbps (4)
Graphics Acceleration :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width :
2 Core, 32-Bit
Operating Temperature :
0°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
1023-BCBGA, FCCBGA
Product Status :
Active
RAM Controllers :
DDR, DDR2
SATA :
Security Features :
Speed :
1.333GHz
Supplier Device Package :
1023-FCCBGA (33x33)
USB :
Voltage - I/O :
1.8V, 2.5V, 3.3V