N80C286-16TR
Manufacturer Part Number:
N80C286-16TR
Manufacturer/Brand:
Advanced Micro Devices
Part of Description:
16 BIT MICROPROCESSOR, X86 ARCH.
Stock Condition:
500
Manufacturer :
Advanced Micro Devices
Product Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Math Engine; 80C287
Core Processor :
80C286
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
Graphics Acceleration :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 16-Bit
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
68-LCC (J-Lead)
Product Status :
Active
RAM Controllers :
SATA :
Security Features :
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
68-PLCC (24.21x24.21)
USB :
Voltage - I/O :
5V