MCIMX27MOP4A
- Manufacturer Part Number:
- MCIMX27MOP4A
- Part of Description:
- IC MPU I.MX27 400MHZ 473MAPBGA
- Co-Processors/DSP :
- Security; SAHARAH2
- Core Processor :
- ARM926EJ-S
- Ethernet :
- 10/100Mbps (1)
- Number of Cores/Bus Width :
- 1 Core, 32-Bit
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- 473-LFBGA
- Product Status :
- Not For New Designs
- RAM Controllers :
- DDR
- SATA :
- Security Features :
- Cryptography, Random Number Generator, RTIC, Secure Fusebox, Secure Memory
- Speed :
- 400MHz
- Supplier Device Package :
- 473-LFBGA (19x19)
- USB :
- USB 2.0 + PHY (3)
- Voltage - I/O :
- 2.0V, 2.5V, 2.7V, 3.0V