MCF5206CAB25A
- Manufacturer Part Number:
- MCF5206CAB25A
- Manufacturer/Brand:
- Motorola
- Part of Description:
- 32-BIT, 25MHZ, CMOS, PQFP160
- Manufacturer :
- Motorola
- Product Category :
- Microprocessors
- Co-Processors/DSP :
- Core Processor :
- Coldfire V2
- Display & Interface Controllers :
- Ethernet :
- Graphics Acceleration :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Cores/Bus Width :
- 1 Core, 32-Bit
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- 160-BQFP
- Product Status :
- Obsolete
- RAM Controllers :
- DRAM
- SATA :
- Security Features :
- Speed :
- 25MHz
- Supplier Device Package :
- 160-QFP (28x28)
- USB :
- Voltage - I/O :
- 5V