MCF5206EFT54
Manufacturer Part Number:
MCF5206EFT54
Manufacturer/Brand:
Motorola
Part of Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP
Manufacturer :
Motorola
Product Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Core Processor :
Coldfire V2
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
Graphics Acceleration :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
160-BQFP
Product Status :
Obsolete
RAM Controllers :
DRAM
SATA :
Security Features :
Speed :
54MHz
Supplier Device Package :
160-QFP (28x28)
USB :
Voltage - I/O :
3.3V