MPC860ENCVR50D4
Manufacturer Part Number:
MPC860ENCVR50D4
Manufacturer/Brand:
Freescale Semiconductor
Part of Description:
POWERQUICC 32 BIT POWER ARCHITEC
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Core Processor :
MPC8xx
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
10Mbps (4)
Graphics Acceleration :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :
-40°C ~ 95°C (TA)
Package / Case :
357-BBGA
Product Status :
Active
RAM Controllers :
DRAM
SATA :
Security Features :
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
357-PBGA (25x25)
USB :
Voltage - I/O :
3.3V