MC68340CAG16E
Manufacturer Part Number:
MC68340CAG16E
Manufacturer/Brand:
Freescale Semiconductor
Part of Description:
MICROPROCESSOR, 32 BIT, MC68000
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Core Processor :
CPU32
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
Graphics Acceleration :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
144-LQFP
Product Status :
Active
RAM Controllers :
DRAM
SATA :
Security Features :
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
144-LQFP (20x20)
USB :
Voltage - I/O :
5.0V