MP-1616-1100-50-80
Manufacturer Part Number:
MP-1616-1100-50-80
Manufacturer/Brand:
Luminus Devices
Part of Description:
LED XNOVA COOL WHT 5000K SMD
Manufacturer :
Luminus Devices
Product Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
5000K
Color :
White, Cool
CRI (Color Rendering Index) :
80
Current - Max :
200mA
Current - Test :
150mA
Flux @ 25°C, Current - Test :
69lm (Typ)
Flux @ 85°C, Current - Test :
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
139 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0606 (1616 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Size / Dimension :
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
1616
Viewing Angle :
170°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.3V