MPC853TZT66A
- Manufacturer Part Number:
- MPC853TZT66A
- Manufacturer/Brand:
- Freescale Semiconductor
- Part of Description:
- RISC MPU, 32-BIT, 66.67MHZ
- Stock Condition:
- 300
- Manufacturer :
- Freescale Semiconductor
- Co-Processors/DSP :
- Communications; CPM
- Core Processor :
- MPC8xx
- Display & Interface Controllers :
- Ethernet :
- 10Mbps (1)
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 95°C (TA)
- Package / Case :
- 256-BBGA
- Product Status :
- Obsolete
- RAM Controllers :
- DRAM
- Speed :
- 66MHz
- Supplier Device Package :
- 256-PBGA (23x23)
- USB :
- Voltage - I/O :
- 3.3V