MC68306CFC16B
- Manufacturer Part Number:
- MC68306CFC16B
- Manufacturer/Brand:
- Motorola
- Part of Description:
- MICROPROCESSOR, 32 BIT, MC68000
- Stock Condition:
- 276
- Manufacturer :
- Motorola
- Product Category :
- Microprocessors
- Co-Processors/DSP :
- Core Processor :
- EC000
- Display & Interface Controllers :
- Ethernet :
- Graphics Acceleration :
- No
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Cores/Bus Width :
- 1 Core, 32-Bit
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C (TA)
- Package / Case :
- 132-BQFP Bumpered
- Product Status :
- Active
- RAM Controllers :
- DRAM
- SATA :
- Security Features :
- Speed :
- 16MHz
- Supplier Device Package :
- 132-PQFP (24.13x24.13)
- USB :
- Voltage - I/O :
- 5V