MCIMX27LVOP4A
- Manufacturer Part Number:
- MCIMX27LVOP4A
- Manufacturer/Brand:
- Freescale Semiconductor
- Part of Description:
- I.MX27 32 BIT MICROPROCESSOR, AR
- Manufacturer :
- Freescale Semiconductor
- Product Category :
- Microprocessors
- Co-Processors/DSP :
- Security; SAHARAH2
- Core Processor :
- ARM926EJ-S
- Display & Interface Controllers :
- Keypad, LCD
- Ethernet :
- 10/100Mbps (1)
- Graphics Acceleration :
- Yes
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Cores/Bus Width :
- 1 Core, 32-Bit
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- 404-LFBGA
- Product Status :
- Active
- RAM Controllers :
- DDR, SDRAM
- SATA :
- Security Features :
- Cryptography, Random Number Generator, RTIC, Secure Fusebox, Secure Memory
- Speed :
- 400MHz
- Supplier Device Package :
- 404-LFBGA (17x17)
- USB :
- USB 2.0 + PHY (3)
- Voltage - I/O :
- 2V, 2.5V, 2.7V, 3V