S80C186-20
Manufacturer Part Number:
S80C186-20
Manufacturer/Brand:
Advanced Micro Devices
Part of Description:
80C186 - 16-BIT MICROPROCESSOR
Stock Condition:
330
Manufacturer :
Advanced Micro Devices
Product Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Core Processor :
80C186
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
Graphics Acceleration :
No
Mounting Type :
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 16-Bit
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
Product Status :
Active
RAM Controllers :
DRAM
SATA :
Security Features :
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
USB :
Voltage - I/O :
5.0V