MCIMX6S5EVM10AB
- Manufacturer Part Number:
- MCIMX6S5EVM10AB
- Part of Description:
- IC MPU I.MX6S 1.0GHZ 624MAPBGA
- Co-Processors/DSP :
- Multimedia; NEON™ SIMD
- Core Processor :
- ARM® Cortex®-A9
- Ethernet :
- 10/100/1000Mbps (1)
- Number of Cores/Bus Width :
- 1 Core, 32-Bit
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 105°C (TJ)
- Package / Case :
- 624-LFBGA
- Product Status :
- Not For New Designs
- RAM Controllers :
- LPDDR2, LVDDR3, DDR3
- Speed :
- 1.0GHz
- Supplier Device Package :
- 624-MAPBGA (21x21)
- USB :
- USB 2.0 + PHY (4)
- Voltage - I/O :
- 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V