MPC860PCZQ66D4-FR
- Manufacturer Part Number:
- MPC860PCZQ66D4-FR
- Manufacturer/Brand:
- Freescale Semiconductor
- Part of Description:
- POWERQUICC 32 BIT POWER ARCHITEC
- Manufacturer :
- Freescale Semiconductor
- Product Category :
- Microprocessors
- Co-Processors/DSP :
- Communications; CPM
- Core Processor :
- MPC8xx
- Display & Interface Controllers :
- Ethernet :
- 10Mbps (4), 10/100Mbps (1)
- Graphics Acceleration :
- No
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Cores/Bus Width :
- 1 Core, 32-Bit
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 95°C (TJ)
- Package / Case :
- 357-BBGA
- Product Status :
- Active
- RAM Controllers :
- DRAM
- SATA :
- Security Features :
- Speed :
- 66MHz
- Supplier Device Package :
- 357-PBGA (25x25)
- USB :
- Voltage - I/O :
- 3.3V