SB80C188XL25
- Manufacturer Part Number:
- SB80C188XL25
- Manufacturer/Brand:
- Intel
- Part of Description:
- MPU, 16-BIT, 25MHZ, CMOS, PQFP80
- Manufacturer :
- Intel
- Product Category :
- Microprocessors
- Co-Processors/DSP :
- Core Processor :
- 80C186
- Display & Interface Controllers :
- Ethernet :
- Graphics Acceleration :
- No
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Cores/Bus Width :
- 1 Core, 16-Bit
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C (TA)
- Package / Case :
- 80-QFP
- Product Status :
- Obsolete
- RAM Controllers :
- DRAM
- SATA :
- Security Features :
- Speed :
- 25MHz
- Supplier Device Package :
- 80-SQFP
- USB :
- Voltage - I/O :
- 5.0V