R80C188XL20
- Manufacturer Part Number:
- R80C188XL20
- Manufacturer/Brand:
- Intel
- Part of Description:
- MPU, 16-BIT, 20MHZ, CMOS, CQCC68
- Stock Condition:
- 397
- Manufacturer :
- Intel
- Product Category :
- Microprocessors
- Co-Processors/DSP :
- Core Processor :
- 80C186
- Display & Interface Controllers :
- Ethernet :
- Graphics Acceleration :
- No
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Cores/Bus Width :
- 1 Core, 16-Bit
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C (TA)
- Package / Case :
- 68-LCC (J-Lead)
- Product Status :
- Obsolete
- RAM Controllers :
- DRAM
- SATA :
- Security Features :
- Speed :
- 20MHz
- Supplier Device Package :
- 68-PLCC
- USB :
- Voltage - I/O :
- 5.0V