MC68302AG33C
- Manufacturer Part Number:
- MC68302AG33C
- Manufacturer/Brand:
- NXP Semiconductors
- Part of Description:
- IC MPU M683XX 33MHZ 144LQFP
- Stock Condition:
- 66
- Manufacturer :
- NXP Semiconductors
- Product Category :
- Microprocessors
- Co-Processors/DSP :
- Communications; RISC CPM
- Core Processor :
- M68000
- Display & Interface Controllers :
- Ethernet :
- Graphics Acceleration :
- No
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Cores/Bus Width :
- 1 Core, 8/16-Bit
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C (TA)
- Package / Case :
- 144-LQFP
- Product Status :
- Obsolete
- RAM Controllers :
- DRAM
- SATA :
- Security Features :
- Speed :
- 33MHz
- Supplier Device Package :
- 144-LQFP (20x20)
- USB :
- Voltage - I/O :
- 5.0V