C905-BCG28H-CGO
- Manufacturer Part Number:
- C905-BCG28H-CGO
- Manufacturer/Brand:
- Visual Communications Company, LLC
- Part of Description:
- PMI LED .290" GREEN
- Manufacturer :
- Product Category :
- Panel Indicators, Pilot Lights
- Current :
- 16.5mA
- Features :
- Ingress Protection :
- Lamp Color :
- Green
- Lens Color :
- Green
- Lens Size :
- Lens Style :
- Lens Transparency :
- Clear
- Millicandela Rating :
- 70mcd
- Panel Cutout Dimensions :
- 0.29" (7.37mm)
- Panel Cutout Shape :
- Round
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Vf (Typ), If (Max)
- Termination Style :
- PC Pin
- Type :
- LED
- Viewing Angle :
- 24°
- Voltage :
- 28V