SI-8120JD
Manufacturer Part Number:
SI-8120JD
Manufacturer/Brand:
Sanken Electric Co., Ltd.
Part of Description:
IC REG BUCK 12V 1.5A TO263-5
Manufacturer :
Sanken Electric Co., Ltd.
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Current - Output :
1.5A
Frequency - Switching :
125kHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
TO-263-5
Synchronous Rectifier :
No
Topology :
Buck
Voltage - Input (Max) :
40V
Voltage - Input (Min) :
15V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    DIODE ZENER 27V 5W SZ10
    DIODE ZENER 27V 6W SZ10
    DIODE ZENER 33V 2W SJP
    DIODE ZENER 33V 2W SJP
    DIODE ZENER 40V 6W SZ10