SLP-1-307-01
- Manufacturer Part Number:
- SLP-1-307-01
- Manufacturer/Brand:
- Essentra Components
- Part of Description:
- SNAP LOCK PIN 0.387" NYLON NRTL
- Manufacturer :
- Essentra Components
- Product Category :
- Rivets
- Color :
- Natural
- Features :
- Grip Range :
- 0.307" (7.80mm)
- Head Diameter :
- 0.210" (5.33mm)
- Head Height :
- 0.051" (1.30mm)
- Hole Diameter :
- 0.098" (2.49mm)
- Material :
- Nylon
- Product Status :
- Active
- Rivet Diameter :
- 0.090" (2.29mm)
- Rivet Length :
- 0.387" (9.83mm)