27SR1660240W
Manufacturer Part Number:
27SR1660240W
Manufacturer/Brand:
Essentra Components
Part of Description:
SNAP RIVET, .162-.166 HOLE, .050
Stock Condition:
980
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Rivets
Color :
White
Features :
Grip Range :
0.050" ~ 0.180" (1.27mm ~ 4.57mm)
Head Diameter :
0.375" (9.53mm) 3/8"
Head Height :
0.081" (2.06mm)
Hole Diameter :
0.162" ~ 0.166" (4.12mm ~ 4.22mm)
Material :
Nylon
Product Status :
Active
Rivet Diameter :
Rivet Length :
0.236" (5.99mm)
Type :
Snap Rivet
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CHEESECLOTH MOISTURE ABSORB 1BX
    15 X 17 SINGLE PLY DELICATE TISS
    WIPES WET ELECTRONIC EQUIP 60PC
    WIPES WET ELECTRONIC EQUIP 30PC
Catalog related products
    SNAP CLIPS, .156 HOLE, .062 PANE
    SNAP CLIPS, .156 HOLE, .156 PANE
    BARBED FASTENER 0.354 NYLON NRTL
    PUSH RIVET, .187 HOLE, .125-.187
    BARBED FASTENER 0.650" NYLON BLK