27KY2500437
Manufacturer Part Number:
27KY2500437
Manufacturer/Brand:
Essentra Components
Part of Description:
NATURAL NYLON 6/6 KEY-HOLE RIVET
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Rivets
Color :
Natural
Features :
Grip Range :
Head Diameter :
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Height :
Hole Diameter :
0.250" (6.35mm) 1/4"
Material :
Nylon
Product Status :
Active
Rivet Diameter :
Rivet Length :
Type :
Mounting Button
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CHEESECLOTH MOISTURE ABSORB 1BX
    15 X 17 SINGLE PLY DELICATE TISS
    WIPES WET ELECTRONIC EQUIP 60PC
    WIPES WET ELECTRONIC EQUIP 30PC
Catalog related products
    SNAP CLIPS, .156 HOLE, .062 PANE
    SNAP CLIPS, .156 HOLE, .156 PANE
    BARBED FASTENER 0.354 NYLON NRTL
    PUSH RIVET, .187 HOLE, .125-.187
    BARBED FASTENER 0.650" NYLON BLK