46W-ALP120-NAO
Manufacturer Part Number:
46W-ALP120-NAO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI .250" LED 120V WIRE DIFF AMB
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
2mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Amber
Lens Color :
Amber
Lens Size :
7.11mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
2.1mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.25" (6.35mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
AC
Termination Style :
Wire Leads - 6" (152.40mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
50°
Voltage :
120V
Wavelength - Peak :
583nm
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    LITEPIPE 4MM RND VERT 0.740"
    LITEPIPE 4MM RND VERT 0.860"
    LITEPIPE 4MM RND VERT 1.670"