RER225-55/18/2TDMLO
Manufacturer Part Number:
RER225-55/18/2TDMLO
Manufacturer/Brand:
ebm-papst Inc.
Part of Description:
FAN IMP MTRZD 225X99MM 48VDC
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Product Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
635.4 CFM (17.79m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Motorized Impellers
Features :
PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
Operating Temperature :
-4 ~ 131°F (-20 ~ 55°C)
Power (Watts) :
82 W
Product Status :
Active
RPM :
2500 RPM
Size / Dimension :
Round - 225mm Dia
Static Pressure :
Termination :
4 Wire Leads
Voltage - Rated :
48VDC
Weight :
2.4 lbs (1.1 kg)
Width :
99.00mm