P1970H24BALA2A-38
Manufacturer Part Number:
P1970H24BALA2A-38
Manufacturer/Brand:
Pelonis Technologies
Part of Description:
FAN BLOWER 193X72MM 24VDC WIRE
Stock Condition:
8
Manufacturer :
Pelonis Technologies
Product Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
127.7 CFM (3.62m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Blower
Features :
Auto Restart, Locked Rotor Protection, Polarity Protection, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
55.5dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
42 W
Product Status :
Active
RPM :
1800 RPM
Size / Dimension :
Rectangular/Round - 193mm L x 177mm H
Static Pressure :
2.020 in H2O (503.1 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
Width :
72.00mm