KB01KW01-28-JC
- Manufacturer Part Number:
- KB01KW01-28-JC
- Manufacturer/Brand:
- NKK Switches
- Part of Description:
- INCAND PANEL INDICATOR RED 28V
- Manufacturer :
- NKK Switches
- Product Category :
- Panel Indicators, Pilot Lights
- Current :
- Features :
- Ingress Protection :
- Lamp Color :
- Red
- Lens Color :
- Red
- Lens Size :
- 11.60mm
- Lens Style :
- Square with Flat Top
- Lens Transparency :
- Diffused
- Millicandela Rating :
- Panel Cutout Dimensions :
- 0.48" (12.19mm)
- Panel Cutout Shape :
- Round
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Termination Style :
- Solder Lug
- Type :
- Incandescent
- Viewing Angle :
- Voltage :
- 28V