MQ1238H24B-FSR
- Manufacturer Part Number:
- MQ1238H24B-FSR
- Manufacturer/Brand:
- Mechatronics
- Part of Description:
- FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
- Stock Condition:
- 274
- Manufacturer :
- Mechatronics
- Product Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 226.0 CFM (6.33m³/min)
- Approval Agency :
- CE, cUL, TUV, UL
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Thermal Overload Protector (TOP)
- Ingress Protection :
- Noise :
- 65.0dB(A)
- Operating Temperature :
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 5000 RPM
- Size / Dimension :
- Square - 120mm L x 120mm H
- Static Pressure :
- 1.350 in H2O (336.3 Pa)
- Termination :
- 2 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 24VDC
- Weight :
- 0.772 lb (350.17 g)
- Width :
- 38.00mm