R87F-A3A15HP
- Manufacturer Part Number:
- R87F-A3A15HP
- Manufacturer/Brand:
- Omron Electronic Components
- Part of Description:
- FAN AXIAL 120X38MM 115VAC TERM
- Stock Condition:
- 12
- Manufacturer :
- Omron Electronic Components
- Product Category :
- AC Fans
- Air Flow :
- 110.7 CFM (3.10m³/min)
- Approval Agency :
- CSA, UL
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Ingress Protection :
- Noise :
- 42.0dB
- Operating Temperature :
- -22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
- Power (Watts) :
- 15.00W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 2750 RPM
- Size / Dimension :
- Square - 120mm L x 120mm H
- Static Pressure :
- 0.374 in H2O (93.1 Pa)
- Termination :
- 2 Terminals
- Voltage - Rated :
- 115VAC
- Weight :
- 1.2 lbs (544.3 g)
- Width :
- 38.00mm