OAB22599-11-1B
- Manufacturer Part Number:
- OAB22599-11-1B
- Manufacturer/Brand:
- Orion Fans
- Part of Description:
- FAN IMP MTRZD 225X99 115V W/CAP
- Stock Condition:
- 61
- Manufacturer :
- Orion Fans
- Product Category :
- AC Fans
- Air Flow :
- 770.0 CFM (21.56m³/min)
- Approval Agency :
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Motorized Impellers
- Features :
- Permanent Split Capacitor Motor
- Ingress Protection :
- IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- Noise :
- 71.0dB
- Operating Temperature :
- -40 ~ 140°F (-40 ~ 60°C)
- Power (Watts) :
- 160W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 2950 RPM
- Size / Dimension :
- Round - 225mm Dia
- Static Pressure :
- 2.600 in H2O (647.7 Pa)
- Termination :
- 4 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 115VAC
- Weight :
- 5.1 lbs (2.3 kg)
- Width :
- 99.00mm