1092D5-125VAC
Manufacturer Part Number:
1092D5-125VAC
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
LED PANEL INDICATOR GREEN 125V
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
25mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Green
Lens Color :
Green
Lens Size :
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
12000mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.50" (12.70mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
AC
Termination Style :
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
Voltage :
125V
Wavelength - Peak :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    LITEPIPE 4MM RND VERT 0.740"
    LITEPIPE 4MM RND VERT 0.860"
    LITEPIPE 4MM RND VERT 1.670"
    VBL SERIES,PCB MOUNT,3MM,.25"L,D
    VBL SERIES,PCB MOUNT,3MM,.4"L,FL
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
1092 Keystone Electronics Corp. 562 BATT HLDR COIN 20MM 2CEL 6" LEAD
1092-0-05-01-00-00-01-0 Mill-Max 7,545 TERM TURRET PIN L=3.43MM
1092-0-05-15-00-00-01-0 Mill-Max 8,271 TERM TURRET PIN L=3.43MM GOLD
1092-0-05-21-00-00-01-0 Mill-Max 8,383 TERM TURRET PIN L=3.43MM GOLD
1092-0-05-80-00-00-01-0 Mill-Max 8,211 TERM TURRET PIN
10920 Wiha 6,432 BLADE ADAPTER SYST6 1/4"
1092026 Phoenix Contact 6,531 MM-TML (EX3 8)R C1 WH/BK
10921-06600 Omron Automation 6,221 GRPR W TWST LCK CONN 6600
109211-1 TE Connectivity AMP Connectors 8,511 CONN TERM BUSBAR CLIP SOLDER
109219 Brady Corporation 7,379 B946 8"X30' RFPM WHT/GREEN
10921CS Century Spring Corp. 340 COMP O= .375,L= 3.38,W= .051
10921F Aven 5,235 CUTTER SIDE OVAL FLUSH 5.12"
10921S Aven 9,479 CUTTER SIDE OVAL SEMIFLUSH 5.12"