1091QM7-24V
Manufacturer Part Number:
1091QM7-24V
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
LED IND LIGHT 24V YELLOW
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Yellow
Lens Color :
Yellow
Lens Size :
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
Panel Cutout Dimensions :
0.50" (12.70mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
AC/DC
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
Voltage :
24V
Wavelength - Peak :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    LITEPIPE 4MM RND VERT 0.740"
    LITEPIPE 4MM RND VERT 0.860"
    LITEPIPE 4MM RND VERT 1.670"
    VBL SERIES,PCB MOUNT,3MM,.25"L,D
    VBL SERIES,PCB MOUNT,3MM,.4"L,FL
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
1091 Keystone Electronics Corp. 1,197 BATT HOLDER COIN 23MM 1 CELL SMD
1091 Nord-Lock 2 WEDGE LOCKING WASHER, 316 STAINL
1091 Interlight 5,209 Replacement for Batteries and Li
1091 GEDORE Tools, Inc. 5,832 ELECTRICIANS TOOL CASE 18 PCS
1091-HVY OccuNomix 6,821 BEANIE W/THINSULATE INSULATION,
10910 Wiha 8,080 BIT HOLDER HEX SOCKET 1/4" 5.51"
109101-77300-10P BATTERY Interlight 6,856 Replacement for Pihsiang 109101-
109101-8810736P BATTERY Interlight 6,624 Replacement for Shoprider 109101
1091010000 Weidmuller 6,167 TERM BLOCK HDR 9POS 90DEG 7.62MM
10910CS Century Spring Corp. 5,098 COMP O= .312,L= 1.13,W= .020
109110 JET 10 L100 SERIES MANUAL CHAIN HOIST W
109110001 Seeed 9,989 LOPY
109110002 Seeed 8,195 WIPY 2.0
1091120000 Weidmuller 7,898 TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG 7.62MM
1091160000 Weidmuller 5,023 TERM BLOCK HDR 10POS 7.62MM