PCFG40T65SQF
Manufacturer Part Number:
PCFG40T65SQF
Manufacturer/Brand:
onsemi
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
Current - Collector Pulsed (Icm) :
160 A
Gate Charge :
80 nC
IGBT Type :
Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
Die
Power - Max :
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
Wafer
Switching Energy :
Td (on/off) @ 25°C :
Test Condition :
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 40A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V