LM336Z-2.5/T7
Manufacturer Part Number:
LM336Z-2.5/T7
Manufacturer/Brand:
National Semiconductor
Part of Description:
VOLTAGE REFERENCE
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Reference
Current - Cathode :
400 µA
Current - Output :
10 mA
Current - Supply :
Mounting Type :
Through Hole
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
Noise - 10Hz to 10kHz :
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Product Status :
Active
Reference Type :
Shunt
Supplier Device Package :
TO-92-3
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±1%
Voltage - Input :
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V