SGW25N120FKSA1
- Manufacturer Part Number:
- SGW25N120FKSA1
- Manufacturer/Brand:
- Infineon Technologies
- Part of Description:
- IGBT 1200V 46A 313W TO247-3
- Manufacturer :
- Infineon Technologies
- Product Category :
- Single IGBTs
- Current - Collector (Ic) (Max) :
- 46 A
- Current - Collector Pulsed (Icm) :
- 84 A
- Gate Charge :
- 225 nC
- IGBT Type :
- NPT
- Input Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-247-3
- Power - Max :
- 313 W
- Product Status :
- Last Time Buy
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Supplier Device Package :
- PG-TO247-3-1
- Switching Energy :
- 3.7mJ
- Td (on/off) @ 25°C :
- 45ns/730ns
- Test Condition :
- 800V, 25A, 22Ohm, 15V
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
- 3.6V @ 15V, 25A
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
- 1200 V