LM385BZ-2.5/T1
Manufacturer Part Number:
LM385BZ-2.5/T1
Manufacturer/Brand:
National Semiconductor
Part of Description:
MICROPOWER VOLTAGE REFERENCE DIO
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Reference
Current - Cathode :
20 µA
Current - Output :
20 mA
Current - Supply :
Mounting Type :
Through Hole
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
Noise - 10Hz to 10kHz :
120µVrms
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Product Status :
Active
Reference Type :
Shunt
Supplier Device Package :
TO-92-3
Temperature Coefficient :
150ppm/°C
Tolerance :
±1.5%
Voltage - Input :
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
LM380N National Semiconductor 6,173 AUDIO AMPLIFIER, 2.5W, 1 CHANNEL
LM380N Texas Instruments 6,272 IC AMP CLASS AB MONO 2.5W 14DIP