IXA20I1200PZ-TRL
Manufacturer Part Number:
IXA20I1200PZ-TRL
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
DISC IGBT XPT-GENX3 TO-263D2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
38 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
Gate Charge :
47 nC
IGBT Type :
PT
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power - Max :
165 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
TO-263HV
Switching Energy :
1.6mJ (on), 1.7mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
48ns/230ns
Test Condition :
600V, 15A, 56Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 15A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    COMPLETE 7P 24V/N COIL/60 LU 4.5
    CBL 5POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'