GT40RR21(STA1,E
- Manufacturer Part Number:
- GT40RR21(STA1,E
- Manufacturer/Brand:
- Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
- Part of Description:
- PB-F IGBT / TRANSISTOR TO-3PN IC
- Manufacturer :
- Product Category :
- Single IGBTs
- Current - Collector (Ic) (Max) :
- 40 A
- Current - Collector Pulsed (Icm) :
- 200 A
- Gate Charge :
- IGBT Type :
- Input Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- 175°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-3P-3, SC-65-3
- Power - Max :
- 230 W
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 600 ns
- Supplier Device Package :
- TO-3P(N)
- Switching Energy :
- -, 540µJ (off)
- Td (on/off) @ 25°C :
- Test Condition :
- 280V, 40A, 10Ohm, 20V
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
- 2.8V @ 15V, 40A
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
- 1200 V