IGW40N60H3FKSA1
- Manufacturer Part Number:
- IGW40N60H3FKSA1
- Manufacturer/Brand:
- Infineon Technologies
- Part of Description:
- IGBT 600V 80A 306W TO247-3
- Stock Condition:
- 230
- Manufacturer :
- Infineon Technologies
- Product Category :
- Single IGBTs
- Current - Collector (Ic) (Max) :
- 80 A
- Current - Collector Pulsed (Icm) :
- 160 A
- Gate Charge :
- 223 nC
- IGBT Type :
- Trench Field Stop
- Input Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-247-3
- Power - Max :
- 306 W
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Supplier Device Package :
- PG-TO247-3-1
- Switching Energy :
- 1.68mJ
- Td (on/off) @ 25°C :
- 19ns/197ns
- Test Condition :
- 400V, 40A, 7.9Ohm, 15V
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
- 2.4V @ 15V, 40A
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
- 600 V